Duel of the Titans: James Hunt vs. Niki Lauda, ​​poslední bitva o světový titul z roku 1976

Niki Lauda a James Hunt

Po úvod včera jsme se věnovali velkolepému souboji mezi Jamesem Huntem a Nikim Laudou až do poloviny šampionátu 1976, dnes musíme mluvit o konec tohoto titánského boje o získání světového titulu. Vžijme se do situace; Velkolepá havárie Nikiho Laudy na Nurbürgringu znamenala obrat v šampionátu a Hunt využil situace a získal body v následujících dvou velkých cenách. Šampionát vypadal takto: Lauda 58–Hunt 56.

Niki Lauda si byl vědom Huntova pokroku a věděl, že se mu titul může vymknout z rukou. Tím pádem, po mimořádném uzdravení a projevu odvahy se Lauda šest týdnů po nehodě, která ho málem stála život, rozhodl znovu soutěžit a s krví nasáklou obvazy na hlavě dosáhl ve Velké ceně Itálie zaslouženého čtvrtého místa.

Lauda na GP Monza

Italská GP byla také ve zprávách pro další kontroverzní rozhodnutí; James Hunt je penalizován, protože komisaři Monzy našli palivo pro jeho „nelegální“ vůz a startoval by z poslední pozice na startovním roštu. Hunt, ponížený penalizací, která se nikdy neprokázala, jede v Monze naplno, ale má výjezd z trati, takže Niki Lauda zůstává lídrem šampionátu.

Zbývají už jen tři velké ceny a vzrušení je zaručeno... pak zase přijdou „byrokratické“ problémy, Hunt je nakonec diskvalifikován z Velké ceny Spojeného království a Lauda pokračuje ve vítězství v závodě, takže šampionát má 64 bodů pro Laudu a 47 pro Jamese.. Podle slov tehdejšího manažera týmu McLaren Alastaira Caldwella byla situace katastrofální, 17bodový rozdíl a Ferrari a Lauda byli silní, takže svým způsobem hodili ručník do ringu a přestali kontrolovat James, aby se mohl soustředit.

James Hunt na GP Kanady

Caldwell zatím Jamese "držel" daleko od večírků a atmosféry noci, ale vše bylo ztraceno. Hunt však ukázal, že chce bojovat až do konce a spoutal dvě po sobě jdoucí vítězství v Kanadě a Spojených státech., zatímco Lauda mohl získat pouze osmé a třetí místo, takže šampionát opustil s 68 body pro Laudu a 65 pro Hunta. Bitva o titul mistra světa by se rozhodla v posledním zúčtování, Velké ceně Japonska.

Okruh Mount Fuji hostil test poprvé ve své historii a dostal formuli 1 s vodní clonou, takže viditelnost byla prakticky nulová. Nové uspořádání navíc nedokázalo spolknout všechno to množství vody a z asfaltu se stala vana. Piloti se za takových okolností sešli, aby prodiskutovali, zda vyjet na trať, nebo ne, a přestože několik pilotů bylo proti běhu, včetně Nikiho Laudy, bylo rozhodnuto odstartovat velkou cenu. Závod začíná a Hunt se ujímá vedení. Ve druhém kole se Niki Lauda, ​​s nehodou na Nürburgringu stále čerstvou a vzhledem k povětrnostním podmínkám, rozhodne odjet.

Lauda končí na GP Japonska

James Hunt, který potřeboval čtvrté místo, aby se stal šampionem, dominuje závodu. V polovině závodu však trať začíná osychat a Hunt začíná trpět degradací svých mokrých pneumatik; také jeden z nich ztrácel vzduch, ale tým se ho rozhodl udržet na trati. V tu chvíli ztrácí náskok. Postihla ho smůla a pneumatika praskla, což přinutilo Hunta vrazit do boxů. po změně, Propadl se na šestou pozici a do konce závodu zbývají už jen tři kola.

James Hunt mistr světa 1976

Pak Hunt začne střílet jako posedlý muž s vědomím, že se mu mistrovství světa vymyká z rukou. Nevěděl, jestli předjíždí kolo nebo získává pozice, takže když dorazí do cíle, myslí si, že skončil pátý a že přišel o mistrovství světa. Když se dostane do boxů, rozzuří se proti Teddymu Mayerovi, šéfovi McLarenu, obviňuje ho ze ztráty šampionátu, že se předtím nezastavil v boxech; Teddy Mayer mu ukazuje tři prsty a křičí: "Vyhrál jsi! Vyhrál jsi!" James Hunt skončil na třetím místě a vyhrál mistrovství světa 1976 o jediný bod.

Více informací - Duel of the Titans: James Hunt vs. Niki Lauda, ​​začátek velkolepé bitvy o mistrovství světa 1976 , Duel of the Titans: Ayrton Senna vs Alain Prost, show začíná...