Dvoboj Titanov: James Hunt proti Nikiju Laudi, zadnja bitka za naslov svetovnega prvaka leta 1976

Niki Lauda in James Hunt

Po uvod včeraj smo govorili o veličastnem dvoboju med Jamesom Huntom in Nikijem Laudo do sredine prvenstva 1976, danes pa moramo govoriti o konec tega velikanskega boja za naslov svetovnega prvaka. Postavimo se v situacijo; Spektakularna nesreča Nikija Laude na Nurbürgringu je pomenila prelomnico v prvenstvu in Hunt je to izkoristil tako, da je na naslednjih dveh velikih nagradah osvojil točke. Prvenstvo je izgledalo takole: Lauda 58–Hunt 56.

Niki Lauda se je zavedal Huntovega napredka in vedel je, da bi mu lahko naslov ušel iz rok. torej po izrednem okrevanju in pokazanem pogumu se Lauda šest tednov po nesreči, ki ga je skoraj stala življenja, odloči, da bo znova tekmoval in s krvjo, ki je prepojila povoje na njegovi glavi, je dosegel zaslužno četrto mesto na Veliki nagradi Italije.

Lauda na GP Monza

VN Italije je bila v novicah tudi zaradi druge kontroverzne odločitve; James Hunt je kaznovan, ker so komisarji v Monzi našli gorivo za njegov "nezakonit" dirkalnik, zato bi štartal z zadnjega mesta na lestvici. Hunt, ponižan s kaznijo, ki ni bila nikoli dokazana, se je v Monzi potrudil, vendar je imel izstop iz steze, tako da Niki Lauda ostaja vodilni v prvenstvu.

Samo še tri velike nagrade in razburjenje je zagotovljeno... potem pa spet pridejo "birokratske" težave, Hunt je končno diskvalificiran iz VN Združenega kraljestva in Lauda je zmagal na dirki, tako da je prvenstvo ostalo pri 64 točkah za Laudo in 47 za Jamesa.. Po besedah ​​takratnega vodje ekipe McLaren Alastairja Caldwella je bila situacija katastrofalna, razlika je bila 17 točk, Ferrari in Lauda pa sta bila močna, tako da sta na nek način vrgla brisačo in nista več kontrolirala Jamesa, da bi lahko ostal osredotočen.

James Hunt na VN Kanade

Caldwell je Jamesa doslej "držal" stran od zabav in nočnega vzdušja, a je bilo vse izgubljeno. Hunt pa je pokazal, da se želi boriti do konca in nanizal dve zaporedni zmagi v Kanadi in ZDA., medtem ko je Lauda lahko osvojil le osmo in tretje mesto, tako da je prvenstvo zapustil z 68 točkami za Laudo in 65 za Hunta. Boj za naslov svetovnega prvaka bi odločal zadnji obračun, VN Japonske.

Mount Fuji Circuit prvič v zgodovini je gostil preizkušnjo in formulo 1 sprejel z vodno zaveso, tako da je bila vidljivost tako rekoč nična. Poleg tega nova postavitev ni mogla pogoltniti vse te količine vode, zaradi česar se je asfalt spremenil v kopalno kad. Piloti so se glede na takšne okoliščine sestali, da bi razpravljali o tem, ali naj gredo na stezo ali ne, in čeprav je več pilotov nasprotovalo teku, vključno z Nikijem Laudo, je padla odločitev, da se začne velika nagrada. Dirka se začne in Hunt prevzame vodstvo. V drugem krogu se Niki Lauda, ​​​​ko je nesreča na Nürburgringu še sveža in glede na vremenske razmere, odloči zapustiti dirko.

Lauda se upokoji na VN Japonske

James Hunt, ki je za naslov prvaka potreboval četrto mesto, prevladuje na dirki. Toda sredi dirke se steza začne sušiti in Hunt začne trpeti zaradi degradacije svojih gum na mokri podlagi; tudi eden izmed njih je izgubljal zrak, vendar se ekipa odloči, da ga bo obdržala na pravi poti. V tistem trenutku izgubi vodstvo. Doleti ga smola in guma poči, zaradi česar mora Hunt na silo prebiti v bokse. Po spremembi, Padel je na šesto mesto, do konca dirke pa so le še trije krogi.

James Hunt svetovni prvak 1976

Nato Hunt začne streljati kot obseden, saj ve, da mu svetovno prvenstvo polzi iz rok. Ni vedel, ali prehiteva krog ali pridobiva položaje, zato ob prihodu v cilj misli, da je končal na petem mestu in da je izgubil svetovno prvenstvo. Ko pride do boksov, se razbesni nad Teddyjem Mayerjem, šefom McLarna, in ga krivi za izgubo prvenstva, ker se prej ni ustavil v boksih; Teddy Mayer mu pokaže tri prste in zavpije: "Zmagal si! Zmagal si!" James Hunt je končal na tretjem mestu in osvojil svetovno prvenstvo leta 1976 za eno točko.

Več informacij - Dvoboj Titanov: James Hunt proti Nikiju Laudi, začetek spektakularne bitke za svetovno prvenstvo 1976 , Dvoboj Titanov: Ayrton Senna proti Alainu Prostu, predstava se začenja ...