Спадщина Айртона Сенни через 20 років після його смерті

Айртон Сенна Толеман

Сьогодні минуло 20 років тому з тієї доленосної аварії, яка позбавила нас можливості побачити останні роки Айртона Сенни, того бразильського гонщика, який залишив своє життя на одній зі стін траси Імола в Сан-Марино. Сенна покинув світ смертних у віці 34 років в один із періодів, коли багато хто вважає його золотим віком Формули-1, точніше кінцем тієї великої ери, коли висококласні пілоти радували вболівальників, ризикуючи життям у кожному з поворотів Чемпіонату світу.

перо Сенна не пішов безслідно. Уже з рекламної Формули, у Формулі Ford 1600 він залишив свідчення свого таланту, вигравши Чемпіонат залізною рукою. Він зробив те саме в британській Формулі-3, і як могло бути інакше? У 1983 році, коли він наважився на величний Гран-прі Макао, він взяв полюс і перемога. Такими були попередні кроки одного з найкращих бразильських пілотів в історії автоспорту.

Чоловікові з Сан-Паулу судилося потрапити у Формулу-1. Він зробив це в 1984 році у віці 24 років від рук Толемана, яку ми сьогодні знаємо як Lotus F1 Team. Того ж року буде оскаржувати тест на Нюрбургринг Чемпіонату світу з перегонів на витривалість (WEC) з командою Joest на борту Porsche 956. Дебютний рік у Формулі-1, як і очікувалося, не здобув жодної перемоги, але в підсумку він знову здивував. Бразилець мав би претендувати на найшвидше коло та три місця на подіумі. Того року він фінішує на дев'ятому місці.

Айртон Сенна, Джон Плеєр Special Lotus

Талант Сенни не можна було не помітити наступного сезону він змінив команду, підписавши контракт із Lotus John Player Special протягом наступних двох сезонів, в яких він здобуде в цілому чотири перемоги, десять подіумів і п'ятнадцять полюсів. У обох сезонах '85 і '86 він виграв четверте місце в Чемпіонаті, закріпившись у вищій категорії автоспорту. Наступного року він збирався грати в сезоні 1987 року з командою Camel Lotus Honda і фінішувати на подіумі, зокрема, третім у кінці сезону.

Це була прелюдія до його третьої та найважливішої зміни у Формулі-1. З 1988 по 1993 рік Айртон Сенна підписав контракт з McLaren Honda, командою, з якою він досягне найбільших успіхів у своїй кар'єрі у Формулі-1.. У 1988 році новачок McLaren збирався стати чемпіоном світу після восьми перемог, одинадцяти подіумів і 13 полюсів із загалом 16 гонок. Сенна точно увійшов до еліти автоспорту, вигравши свій перший чемпіонат, але це був лише початок приємного моменту для чоловіка з Сан-Паулу.

Боротьба на трасі між двома пілотами McLaren стала справжнім шоу і це не закінчилося в сезоні 88. У 1989 році їх знову побачили на трасі, але цього разу Ален Прост став чемпіоном, залишивши інші команди без варіантів. 90-ті роки почалися з переміщення в лавах McLaren. Прост підписав контракт з Ferrari, а Рон Денніс привів у свою команду ще одного великого гравця, нікого іншого, як Герхарда Бергера. Таким чином англійці та італійці обмінялися пілотами. Знову боротьба за титул зосередилася на Сенні та Прості, де Айртон знову здобув перемогу лише на сім очок, ставши дворазовим чемпіоном світу.

Айртон Сенна, McLaren Honda

Але в 1991 р. У Сенни не було жодного протистояння, і він залізною рукою виграв свій третій титул чемпіона здобувши сім перемог і дванадцять подіумів. Позаду нього Прост, який не міг зробити більше, завершив сезон на п’ятому місці позаду двох Вільямсів і товариша по команді Сенни Бергера. Після того славетного року бразилець більше не збирався отримувати чемпіонські титули через свої нерегулярні дії в останні роки.

У 1992 році два Вільямса фінішували вище, але першим фінішував Найджел Менселл. Сенна, завдяки своїм злетам і падінням йому ледве вдалося здобути три перемоги і сім подіумів. У наступному сезоні він збирався трохи підвищити свої показники, але цього виявилося недостатньо, щоб перешкодити новому чемпіонству його одвічного суперника Алена Проста. У підсумку Айртон здобув п'ять перемог і сім подіумів.

У своєму останньому сезоні Формули-1, Айртон Сенна підписав контракт з командою Williams, яка базується на Renault. Той рік був заплямований смертю бразильця, де він отримав лише три полюсів. У третій результативній гонці, яка відбулася на автодромі Імоли, бразилець стартував із першої позиції на стартовій решітці, але він не міг уявити, чим закінчиться ця історія. Там же, де під час вільної практики Рубенс Баррічелло потрапив у серйозну аварію, Сенна втратив життя, коли одна з пружин підвіски його Williams вискочила, пройшовши крізь каркас його автомобіля, а також через його шию, померши в асфіксії.

Айртон Сенна, Williams, Imola GP 1994

Це були важкі моменти в Імолі, де напругу можна було скоротити лезом ножа. У ті вихідні помер не тільки Айртон Сенна, але й Роланд Ратценбергер. У результаті всього цього проти Френка Вільямса, Патріка Хеда та Едріана Ньюі, усіх членів Williams, було відкрито судовий процес за ненавмисне вбивство. Але Федеріко Бенденеллі (представник траси), Джорджіо Поджі (директор траси) і Роланд Бруінсерарде, який був директором гонки, також були оцінені.

Зрештою було встановлено, що причиною смерті водія Williams стала поломка рульової тяги на його Williams FW16. Планка, яку перепаяли на прохання бразильця, взявши на себе відповідальність за те, що могло статися. Таким чином, обвинувачені в судовому процесі були виправдані за будь-якими обвинуваченнями. Це змусило багато речей переосмислити, і це було відправна точка для початку з урахуванням безпеки одномісних автомобілів.

"У мене немає кумирів. Я захоплююся роботою, відданістю та компетентністю", це був девіз, під яким змагався Айртон Сенна, дотримуючись його до того фатального 1 травня 1994 року, коли він втратив життя в гонці Гран-прі Сан-Марино, що проходила на трасі Імола. Це стало відправною точкою для переосмислення безпеки у Формулі-30 FIA та FOM після двох смертей, однієї в суботу 1 квітня, а іншої 1 травня. З 1994 року до сьогодні змагання зазнали серйозних змін і сьогодні майже неможливо, щоб водій втратив життя в своєму автомобілі, хоча деякі вважають, що ще є місце для покращення з точки зору безпеки.

Айртон Сенна Вільямс

Сьогодні виповнюється два десятиліття з дня смерті як австрійця, так і бразильця, але в цілому ми більше згадуємо про триразового чемпіона Сан-Паулу. Його запеклі бої з Аленом Простом, його велика кар’єра у Формулі 1 і в нижчих категоріях заслуговує на те, щоб пам’ятати про нього так, ніби Айртон все ще присутній у світі смертних. Тієї гонки 1994 року зрештою виграв нікому не відомий Міхаель Шумахер, який волею долі до сьогоднішнього дня також підтримує пульс проти смерті, що, як ми сподіваємося, вийде переможцем.

Того року свій Шумахер збирався отримати свій перший титул, який акредитував би його як чемпіона світу, який знову ж таки волею долі виграв лише одне очко над Деймоном Хіллом, одноклубником покійного Айртона Сенни. Безсумнівно, якби не трапилася ця смертельна аварія, а також із стимулом і бажанням зробити це добре від німця Беннетона та бразильця Вільямса, ми змогли б стати свідками поєдинків, подібних до тих, у яких знімалися Прост і Сенна, з дозволу Деймона Хілла. , звичайно.

Дивіться також: Дуель титанів: Айртон Сенна проти Алена Проста, шоу починається, Дуель титанів: Айртон Сенна проти Алена Проста, гіркий кінець