Duel of the Titans: James Hunt vs. Niki Lauda, ​​posledný súboj o titul majstra sveta v roku 1976

Niki Lauda a James Hunt

Po úvod včera sme hovorili o veľkolepom súboji medzi Jamesom Huntom a Nikim Laudom až do polovice šampionátu v roku 1976, dnes musíme hovoriť o koniec tohto titánskeho boja o získanie titulu majstra sveta. Vžime sa do situácie; Veľkolepá havária Nikiho Laudu na Nurbürgringu znamenala obrat v šampionáte a Hunt využil situáciu a získal body v nasledujúcich dvoch veľkých cenách. Šampionát vyzeral takto: Lauda 58–Hunt 56.

Niki Lauda si bol vedomý Huntovho pokroku a vedel, že titul sa mu môže vymknúť z rúk. teda po mimoriadnom zotavení a prejave odvahy sa Lauda šesť týždňov po nehode, ktorá ho takmer stála život, rozhodol opäť súťažiť a s krvou nasiaknutou obväzmi na hlave dosiahol vo Veľkej cene Talianska zaslúžené štvrté miesto.

Lauda na GP Monza

Talianska GP bola tiež v správach pre ďalšie kontroverzné rozhodnutie; James Hunt je penalizovaný, pretože komisári z Monzy našli palivo pre jeho "nelegálne" auto a štartoval by z poslednej pozície na štartovom rošte. Hunt, ponížený trestom, ktorý sa nikdy nepreukázal, ide v Monze naplno, ale má výjazd z trate, takže Niki Lauda zostáva lídrom šampionátu.

Zostávajú už len tri veľké ceny a vzrušenie je zaručené... potom prídu opäť „byrokratické“ problémy, Hunt je nakoniec diskvalifikovaný z Veľkej ceny Spojeného kráľovstva a Lauda pokračuje vo víťazstve v pretekoch, takže šampionát má 64 bodov pre Laudu a 47 pre Jamesa.. Podľa slov vtedajšieho manažéra tímu McLaren Alastaira Caldwella bola situácia katastrofálna, 17-bodový rozdiel a Ferrari a Lauda boli silní, takže svojim spôsobom hodili uterák do ringu a prestali sa kontrolovať. James, aby sa mohol sústrediť.

James Hunt na GP Kanady

Caldwell doteraz "držal" Jamesa ďaleko od večierkov a atmosféry noci, ale všetko bolo stratené. Hunt však ukázal, že chce bojovať až do konca a spútal dve po sebe idúce víťazstvá v Kanade a Spojených štátoch., zatiaľ čo Lauda mohol získať iba ôsme a tretie miesto, takže prvenstvo má 68 bodov pre Laudu a 65 pre Hunta. Súboj o titul majstra sveta by sa rozhodol v poslednom meraní síl, Veľkej cene Japonska.

Okruh Mount Fuji hostila test po prvýkrát vo svojej histórii a dostala Formulu 1 s vodnou clonou, takže viditeľnosť bola prakticky nulová. Nové usporiadanie navyše nedokázalo pohltiť všetko to množstvo vody, čím sa asfalt zmenil na vaňu. Piloti sa za takýchto okolností stretli, aby prediskutovali, či vyjsť na trať alebo nie, a hoci niekoľko pilotov bolo proti behu, vrátane Nikiho Laudu, padlo rozhodnutie začať veľkú cenu. Preteky sa začínajú a Hunt sa ujíma vedenia. V druhom kole sa Niki Lauda, ​​keďže nehoda na Nürburgringu je stále čerstvá a vzhľadom na poveternostné podmienky, rozhodne odísť.

Lauda končí na VC Japonska

James Hunt, ktorý potreboval štvrté miesto, aby sa stal šampiónom, pretekom dominuje. V polovici pretekov však trať začína vysychať a Hunt začína trpieť degradáciou svojich mokrých pneumatík; tiež jeden z nich strácal vzduch, ale tím sa rozhodol udržať ho na trati. V tej chvíli stráca náskok. Postihne ho smola a pneumatika praskne, čo prinúti Hunta, aby sa násilím dostal do boxov. po zmene, Klesol na šiestu pozíciu a do konca pretekov zostávajú už len tri kolá.

James Hunt majster sveta 1976

Potom Hunt začne strieľať ako posadnutý muž s vedomím, že majstrovstvá sveta sa mu vymykali z rúk. Nevedel, či predbiehal kolo alebo získaval pozície, a tak si po dojazde do cieľa myslí, že skončil piaty a že prišiel o majstrovstvá sveta. Keď sa dostane do boxov, rozzúri sa proti Teddymu Mayerovi, šéfovi McLarenu, obviňuje ho zo straty šampionátu za to, že sa predtým nezastavil v boxoch; Teddy Mayer mu ukáže tri prsty a zakričí: „Vyhral si! James Hunt skončil na treťom mieste a na majstrovstvách sveta 1976 ukoristil o jediný bod.

Viac informácií - Duel of the Titans: James Hunt vs. Niki Lauda, ​​začiatok veľkolepej bitky o Majstrovstvá sveta 1976 , Duel of the Titans: Ayrton Senna vs Alain Prost, šou začína...