Shell Eco Marathon (VI): Súťaž

Toto je posledný diel na Shell Eco Marathon 2011 a zopakujeme si dni pretekov, kde sa dozviete o všetkých radostiach a frustráciách tímu Gorbea, ktorý tvoria učitelia a študenti z inštitútov Mendizabala a Miguel Altuna. , z Vitorie a Bergary, v tomto poradí.

Deň 26: Ráno v plnej rýchlosti sme išli na technickú kontrolu, lebo stále niealebo sme to dokončili kvôli problémom a zásahom organizácie z predchádzajúceho dňa. Boli sme viac ako dve hodiny, dve hodiny, v ktorých ndal ti dosť času na to, aby si si myslel, že ideme domov s tým, čo sme mali na sebe, ale našťastie sme sa mýlili, nakoniec nám dali povolenie, ale nie skôr, ako sa o to pohádali a poriadne sa zapotili pri rozhovoroch s technikmi. Zakaždým, keď si spomeniem, koľko nás stálo dostať tie dve prekliate nálepky, že sme prešli príslušnými testami... Nakoniec to stálo za to.

Keďže boli dni pretekov testy sa nedali urobiť na okruhu, takže náš okruhový test bol zároveň prvou zo štyroch jázd. Auto vyšlo na trať, no nevyzeralo to veľmi dobre, meškal veľmi, v niektorých kolách viac ako minútu a ešte viac, a aby toho nebolo málo, potom štyri a pol otáčky (trelo ich dať šesť) vodíková fľaša zostala viac sucho než púšť Gobi.

Odťahovka (BMW radu 5 Touring s prívesom a penovým matracom) vyzdvihla auto z okruhu a odviezla ho do paddocku, kde sme s dostatočnou skľúčenosťou čakali, že sa oklameme. Po príslušných revíziách dospelo sa k záveru, že motoru chýba krútiaci moment, a preto sa elektrina generovaná vodíkovým článkom nevyužívala v maximálnej možnej miere. Príslušné úpravy boli vykonané v elektronickom systéme, aby sa dosiahol väčší krútiaci moment, ale…

Deň 27: Auto vyšlo na trať v druhý deň pretekov so všetkými ilúziami, ktoré do toho boli vložené, ale zdá sa, že neuspeli s úpravami na zvýšenie krútiaceho momentu a všetko sa zhoršilo, auto pri prevzatí ledva dobehlo do prvej zákruty okruhu. Tímový duch bol na dne, ale museli sme pokračovať v práci, do konca zostával jeden deň pretekov a tri rozjazdy, pretože kvôli výstrahám pred búrkami bola súťaž prerušená a všetkým tímom bola pridelená extra rozplavba). Zvyšok dopoludnia a celé popoludnie tohto druhého dňa pretekov sa venovalo vylepšovaniu systému, obmedzovaniu batérie, ktorý mimochodom, bol poškodený a podával len tretinu výkonu a z hodnoty X vyskočil a musel sa znova zapnúť, s nákladmi vodíka, ktoré to znamenalo. Táto hodnota bola vyhľadaná a stack bol obmedzený tesne pred časom skoku. Bola to naša posledná možnosť, držali sme palce.

Deň 28: Tretí a posledný deň. Ako prvé sme ráno postavili auto na okruh s prvým jazdcom za volantom, zdalo sa, že všetko ide dobre, tiež, dokončili sme 6 kôl, s nešťastím nezaraďujte nás podľa prešli cieľovou čiarou 7 sekúnd neskoro (a prázdna fľaša). Ostali dva góly, nervy boli na hrane. Vstúpil druhý pilot na trať s autom hneď, ako sa skončili prvé preteky dňa. Auto išlo rýchlo, mysleli sme si, že takýmto tempom mu dôjde vodík, ale nie, skončil s viac ako dvoma minútami k dobru, boli sme ako blázni: Už sme boli klasifikovaní. bol tam jeden tretí rukáv, a teraz uvoľnenejší, pretože sme splnili náš cieľ, sme išli do pokúsiť sa zvýšiť autonómiu, viac sa prispôsobovať dobe a teda (vraj) znižovať spotrebu. Cieľovou páskou sme prešli s náskokom 30 sekúnd, s cca o niečo lepšie údaje z hľadiska spotreby.

Nakoniec v kategórii Hydrogen Urban Concept zostalo 10 klasifikovaných áut, s nami desatiny z 10 klasifikovaných, z celkového počtu viac ako 18 tímov v kategórii. Urobili sme celkom 37,4 km kWh. Kompletné výsledky súťaže si môžete pozrieť tu.