Zapuščina Ayrtona Senne 20 let po njegovi smrti

Ayrton Senna Toleman

Na današnji dan pred 20 leti od tiste usodne nesreče, zaradi katere nismo videli zadnjih let Ayrtona Senne, tistega brazilskega dirkača, ki je pustil svoje življenje na eni izmed sten steze Imola v San Marinu. Senna je zapustil svet smrtnikov pri 34 letih v enem od časov, za katere mnogi menijo, da so zlata doba Formule 1, oziroma konec tistega velikega obdobja, v katerem so visokokakovostni vozniki navduševali navijače in tvegali svoja življenja v vsakem od ovinkov svetovnega prvenstva.

Hruška Senna ni odšel brez sledi. Že od promocijske Formule je v Formuli Ford 1600 pustil dokaze o svojem talentu in osvojil prvenstvo z železno roko. Enako mu je uspelo v britanski formuli 3 in kako bi lahko bilo drugače, leta 1983, ko se je podal na veličastno VN Macaua, je osvojil pole in zmaga. To so bili prejšnji koraki enega najboljših brazilskih voznikov v zgodovini motošporta.

Mož iz São Paula je bil vnaprej obsojen, da pristane v formuli 1. To mu je uspelo leta 1984 pri 24 letih po rokah Tolemana, kar danes poznamo kot Lotus F1 Team. Istega leta bi oporekal preizkušnji Nürburgringa svetovnega vzdržljivostnega prvenstva (WEC) z ekipo Joest na Porscheju 956. Debitantsko leto v Formuli 1 po pričakovanjih ni dosegel nobene zmage, a je na koncu spet presenetil. Brazilec bi zahteval najhitrejši krog in tri uvrstitve na stopničke. Tisto leto bi končal na devetem mestu.

Ayrton Senna, John Player Special Lotus

Senninega talenta ni bilo za spregledati in naslednjo sezono je zamenjal ekipo in podpisal za Lotusov John Player Special za naslednji dve sezoni, v katerih bi skupno dosegel štiri zmage, deset stopničk in petnajst drogovi. Tako v sezonah '85 kot '86 je osvojil četrto mesto v prvenstvu in se uveljavil v vrhunski kategoriji motošporta. Naslednje leto je igral sezono 1987 z ekipo Camel Lotus Honda in končal na stopničkah, natančneje na tretjem mestu ob koncu sezone.

To je bil uvod v njegovo tretjo in najpomembnejšo spremembo v formuli 1. Od leta 1988 do 1993 je Ayrton Senna podpisal za McLaren Hondo, ekipo, s katero bo požel največ uspehov v svoji karieri formule 1.. Leta 1988 naj bi novinec pri McLarnu postal svetovni prvak, potem ko je zbral osem zmag, enajst stopničk in 13 drogovi od skupno 16 dirk. Senna je z zmago na svojem prvem naslovu prvaka zagotovo vstopil v elito motošporta, a to je bil šele začetek sladkega trenutka za moža iz São Paula.

Boji na stezi med dirkačema McLarna so bili pravi šov in to se ni nameravalo končati v sezoni 88. Leta 1989 so jih spet videli na stezi, toda tokrat je bil Alain Prost tisti, ki je bil na koncu okronan za prvaka, tako da je ostala ekipa brez možnosti. Devetdeseta leta so se začela z gibanjem v vrstah pri McLarnu. Prost je podpisal za Ferrari, Ron Dennis pa je v svojo ekipo pripeljal še enega izmed velikih, nikogar drugega kot Gerharda Bergerja. Na ta način so si Angleži in Italijani izmenjali svoje pilote. Spet se je boj za naslov osredotočil na Senno in Prosta, kjer je Ayrton ponovno odnesel zmago s samo sedmimi točkami in se tako okronal za dvakratnega svetovnega prvaka.

Ayrton Senna, McLaren Honda

Toda leta 1991, Senna ni imel nasprotovanja in je z železno roko osvojil svoj tretji naslov prvaka z doseženimi sedmimi zmagami in dvanajstimi stopničkami. Za njim je Prost, ki ni mogel narediti več, končal sezono na petem mestu za Williamsom in Senninim moštvenim kolegom Bergerjem. Po tem veličastnem letu Brazilec zaradi svojih nepravilnosti v zadnjih letih ne bo več osvojil naslovov prvakov.

Leta 1992 sta dva Williamsa končala višje, vendar je Nigel Mansell končal prvi. Senna, zaradi svojih vzponov in padcev je komaj uspel požeti tri zmage in sedem stopničk. V naslednji sezoni je nameraval še nekoliko izboljšati svoje številke, a to ni bilo dovolj, da bi večnemu tekmecu Alainu Prostu preprečil nov naslov prvaka. Ayrton bi na koncu dosegel pet zmag in sedem stopničk.

V svoji zadnji sezoni formule 1, Ayrton Senna je podpisal za ekipo Williams, ki jo poganja Renault. Tisto leto je bilo okuženo s smrtjo Brazilca, kjer je dobil le tri drogovi. V tretji ocenjevalni dirki, ki je potekala na dirkališču Imola, bi Brazilec začel s prvega mesta na štartni mreži, a si ni mogel predstavljati, kako se bo zgodba končala. Na istem mestu, kjer je Rubens Barrrichello na prostem treningu doživel hudo nesrečo, je Senna izgubil življenje, ko je izstopila ena od vzmetnih vzmeti njegovega Williamsa, šla skozi trup njegovega dirkalnika in tudi skozi njegov vrat ter umrl v zadušitvi.

Ayrton Senna, Williams, Imola GP 1994

Bili so težki trenutki v Imoli, kjer je bilo napetost mogoče rezati z rezilom noža. Tisti konec tedna ni umrl samo Ayrton Senna, umrl je tudi Roland Ratzenberger. Zaradi vsega tega se je proti Franku Williamsu, Patricku Headu in Adrianu Neweyju, vsem članom Williamsa, začelo sojenje za nenamerni umor. Sodili pa so tudi Federico Bendenelli (predstavnik dirkališča), Giorgio Poggi (direktor dirkališča) in Roland Bruynserarde, ki je bil direktor dirke.

Na koncu je bilo ugotovljeno, da je bil vzrok smrti voznika Williamsa zlomljena krmilna povezava na njegovem Williamsu FW16. Bar, ki je bil ponovno spajkan na zahtevo Brazilca, prevzel odgovornost za to, kar bi se lahko zgodilo. Zato so bili obtoženci v sojenju oproščeni vseh obtožb. Zaradi tega je bilo treba veliko stvari premisliti in bilo je izhodišče za začetek upoštevanja varnosti enosedežnikov.

"Nimam idolov. Občudujem delo, predanost in usposobljenost", to je bil moto, pod katerim je tekmoval Ayrton Senna in ga izvajal do tistega usodnega 1. maja 1994, ko je izgubil življenje na dirki za VN San Marina, ki je potekala na stezi v Imoli. To je bilo izhodišče, da sta FIA in FOM po dveh smrtih, eni v soboto 30. aprila in drugi 1. maja, ponovno razmislili o varnosti v formuli 1. Od leta 1994 do danes je tekmovanje doživelo velike spremembe in danes je skoraj nemogoče, da bi voznik izgubil življenje v svojem avtomobilu, čeprav nekateri menijo, da je na področju varnosti še veliko prostora za izboljšave.

Ayrton SennaWilliams

Danes mineva dve desetletji od smrti tako Avstrijca kot Brazilca, na splošno pa se bolj spominjamo trikratnega prvaka Sao Paula. Njegovi hudi boji z Alainom Prostom, njegovo veliko kariero v Formuli 1 in nižjih kategorijah si je vredno zapomniti, kot da bi bil Ayrton še vedno prisoten v svetu smrtnikov. Tisto dirko leta 1994 bi na koncu dobil neznani Michael Schumacher, ki po usodi do danes ohranja tudi utrip proti smrti, za katerega upamo, da bo zmagal.

Tistega leta svojega Schumacher je nameraval dobiti svoj prvi naslov, ki ga je akreditiral kot svetovnega prvaka, ki je spet zaradi radovednosti usode zmagal le z eno točko pred Damonom Hillom, moštvenim kolegom pokojnega Ayrtona Senne. Nedvomno, če se ta usodna nesreča ne bi zgodila in z zagonom ter željo po dobrem nastopu Nemca Bennettona in Brazilca Williamsa, bi bili z dovoljenjem Damona Hilla lahko priča dvobojem, kakršni sta v glavnih vlogah Prost in Senna. , seveda.

Ver también: Dvoboj Titanov: Ayrton Senna proti Alainu Prostu, predstava se začne, Dvoboj titanov: Ayrton Senna proti Alainu Prostu, grenak konec