Odkaz Ayrtona Senny 20 let po jeho smrti

Ayrton Senna Toleman

Dnes je to 20 let od osudné nehody, která nás připravila o to, abychom v posledních letech viděli Ayrtona Sennu, brazilského jezdce, který nechal svůj život na jedné ze stěn trati Imola v San Marinu. Senna, opustil svět smrtelníků ve věku 34 let v jedné z dob, kdy ji mnozí považují za zlatý věk Formule 1, respektive konec té velké éry, kdy kvalitní jezdci těšili fanoušky a riskovali své životy v každé ze zatáček mistrovství světa.

Ale Senna neodešel beze stopy. Již z propagační formule ve Formuli Ford 1600 zanechal důkaz o svém talentu a vyhrál šampionát železnou rukou. Totéž udělal v britské Formuli 3, a jak by to mohlo být jinak, v roce 1983, kdy se odvážil do majestátní Velké ceny Macaa, ovládl pól a vítězství. To byly předchozí kroky jednoho z nejlepších brazilských jezdců v historii motorsportu.

Muž ze São Paula byl předurčen k přistání ve formuli 1. Udělal to v roce 1984 ve věku 24 let z rukou Tolemana, co dnes známe jako Lotus F1 Team. Téhož roku by zpochybnil test mistrovství světa vytrvalostních závodů (WEC) na Nürburgringu s týmem Joest na palubě Porsche 956. Debutový rok ve formuli 1 podle očekávání nezískal žádné vítězství, ale opět skončil překvapivým. Brazilec by si připsal nejrychlejší kolo a tři umístění na stupních vítězů. Ten rok by skončil na devátém místě.

Ayrton Senna, John Player Special Lotus

Sennův talent byl nepřehlédnutelný a v následující sezóně změnil tým a podepsal smlouvu s Lotusem John Player Special pro následující dvě sezóny, ve kterých by dosáhl celkem čtyř vítězství, deseti pódií a patnácti póly. V sezóně '85 a '86 vybojoval čtvrté místo v šampionátu, čímž se prosadil v premiérové ​​kategorii motorsportu. Následující rok se chystal hrát sezónu 1987 s týmem Camel Lotus Honda a skončit na stupních vítězů, konkrétně třetí na konci sezóny.

To byla předehra k jeho třetí a nejdůležitější změně ve formuli 1. V letech 1988 až 1993 se Ayrton Senna upsal McLarenu Honda, týmu, se kterým sklidil nejvíce úspěchů ve své kariéře ve formuli 1.. V roce 1988 měl být nováček v McLarenu korunován mistrem světa poté, co sklidil osm vítězství, jedenáct umístění na stupních vítězů a třináct. póly z celkových 16 závodů. Senna definitivně vstoupil mezi elitu motoristického sportu vítězstvím ve svém prvním šampionátu, ale to byl pro muže ze São Paula jen začátek sladké chvíle.

Bitvy na trati mezi dvěma jezdci McLarenu byly skutečnou show a to neskončilo v sezóně 88. V roce 1989 byli znovu viděni na dráze, ale tentokrát to byl Alain Prost, kdo skončil jako korunovaný šampión, takže ostatní týmy neměly žádné možnosti. Devadesátá léta začala pohybem v řadách McLarenu. Prost podepsal Ferrari a Ron Dennis přivedl do svého týmu dalšího z velikánů, nikoho jiného než Gerharda Bergera. Tímto způsobem si Britové a Italové vyměnili své piloty. Boj o titul se opět soustředil na Sennu a Prosta, kde Ayrton opět zvítězil o pouhých sedm bodů a korunoval se tak dvojnásobným mistrem světa.

Ayrton Senna, McLaren Honda

Ale v roce 1991 Senna neměl žádnou opozici a vyhrál svůj třetí šampionát železnou pěstí dosažením sedmi vítězství a dvanácti umístění na stupních vítězů. Za ním Prost, který nemohl udělat víc, dokončil sezónu na pátém místě za Williamsem a Sennovým týmovým kolegou Bergerem. Po tomto slavném roce se Brazilec kvůli jeho nepravidelnosti v posledních letech nezískal žádné další mistrovství.

V roce 1992 to byly dva Williamy, které skončily výše, ale byl to Nigel Mansell, kdo skončil první. Senna, kvůli svým vzestupům a pádům sotva dokázal sklidit tři vítězství a sedm umístění na stupních vítězů. V následující sezóně hodlal svá čísla trochu zlepšit, ale nestačilo to na to, aby zabránil novému šampionátu jeho věčného rivala Alaina Prosta. Ayrton by nakonec získal pět vítězství a sedm umístění na stupních vítězů.

Ve své poslední sezóně Formule 1 Ayrton Senna podepsal smlouvu s týmem Williams poháněným Renaultem. Ten rok byl poskvrněn smrtí Brazilce, kde dostal jen tři póly. Ve třetím bodovaném závodě, který se konal na okruhu v Imole, by Brazilec startoval z první pozice na startovním roštu, ale nedokázal si představit, jak příběh skončí. Na stejném místě, kde ve volném tréninku utrpěl vážnou nehodu Rubens Barrrichello, přišel Senna o život, když jedna z pružin zavěšení jeho Williamsu vypadla, prošla kostrou jeho vozu a také krkem a zemřela udušením.

Ayrton Senna, Williams, Imola GP 1994

Byly to těžké chvíle v Imole, kde se napětí dalo krájet ostřím nože. Ten víkend zemřel nejen Ayrton Senna, ale i Roland Ratzenberger. V důsledku toho byl zahájen proces za neúmyslné zabití proti Franku Williamsovi, Patricku Headovi a Adrianu Neweymu, všichni členové Williamsu. Posuzováni byli ale také Federico Bendenelli (zástupce okruhu), Giorgio Poggi (ředitel okruhu) a Roland Bruynserarde, který byl ředitelem závodu.

Nakonec bylo zjištěno, že příčinou smrti řidiče Williamsu bylo zlomené táhlo řízení na jeho Williamsu FW16. Bar, který byl přepájen na žádost Brazilce a převzal odpovědnost za to, co se může stát. Proto byli obžalovaní v procesu zproštěni jakékoli obžaloby. To přimělo spoustu věcí přehodnotit a bylo to výchozí bod začít s ohledem na bezpečnost jednomístných vozů.

"Nemám žádné idoly. Obdivuji práci, obětavost a kompetence", pod tímto heslem závodil Ayrton Senna až do osudného 1. května 1994, kdy přišel o život v závodě Grand Prix San Marina, pořádaném na trati Imola. Po dvou úmrtích, jedné v sobotu 30. dubna a druhé 1. května, to byl výchozí bod pro FIA a FOM, aby přehodnotily bezpečnost ve formuli 1. Od roku 1994 do současnosti prošla soutěž velkými změnami a dnes je téměř nemožné, aby řidič přišel o život uvnitř svého vozu, ačkoli někteří věří, že z hlediska bezpečnosti je stále co zlepšovat.

Ayrton SennaWilliams

Dnes uplynou dvě dekády od úmrtí Rakušana i Brazilce, ale obecně si spíše připomínáme trojnásobného šampiona Sao Paula. Jeho urputné boje s Alainem Prostem, jeho skvělá kariéra ve Formuli 1 a v nižších kategoriích si zaslouží, abychom si na něj vzpomněli, jako by byl Ayrton stále přítomen ve světě smrtelníků. Ten závod z roku 1994 nakonec vyhrál neznámý Michael Schumacher, který osudem dodnes udržuje puls proti smrti, která, jak doufáme, vyjde jako vítěz.

Ten rok, jeho vlastní Schumacher se chystal získat svůj první titul, který ho akreditoval jako mistra světa, který opět díky kuriozitám osudu zvítězil o pouhý bod před Damonem Hillem, týmovým kolegou zesnulého Ayrtona Senny. Nepochybně, kdyby k oné smrtelné nehodě nedošlo a s popudem a touhou udělat to dobře od Němce Bennettona a Brazilce Williamse, byli bychom se svolením Damona Hilla svědky soubojů, jako jsou ty s Prostem a Sennou v hlavních rolích. , samozřejmě.

Viz také: Duel of the Titans: Ayrton Senna vs Alain Prost, show začíná, Souboj titánů: Ayrton Senna vs Alain Prost, hořký konec