Ayrton Senna öröksége 20 évvel halála után

Ayrton SennaToleman

Ma 20 éve a végzetes baleset óta, amely megfosztott minket attól, hogy lássuk Ayrton Senna utolsó éveit, azt a brazil pilótát, aki az imolai pálya egyik falán, San Marinóban hagyta el életét. Senna, 34 évesen hagyta el a halandók világát azon idők egyikében, amikor sokan a Forma-1 aranykorának tartják, vagy inkább annak a nagyszerű korszaknak a végét, amikor a kiváló minőségű versenyzők örvendeztették meg a szurkolókat, életüket kockáztatva a világbajnokság minden kanyarjában.

De Senna nem távozott nyom nélkül. Már a promóciós Formulából, a Formula Ford 1600-ban bizonyítékot hagyott tehetségére, és vaskézzel megnyerte a bajnokságot. Ugyanezt tette a brit Forma-3-ban is, és hogyan is lehetne másként, 1983-ban, amikor a fenséges Makaói Nagydíjra nekivágott a pólus és a győzelem. Ezek voltak az autósport történetének egyik legjobb brazil versenyzőjének korábbi lépései.

A São Pauló-i férfit arra predesztinálták, hogy a Forma-1-ben landoljon. 1984-ben, 24 évesen tette ezt Toleman kezei alatt, amit ma Lotus F1 Team néven ismerünk. Ugyanebben az évben vitatná az Endurance Világbajnokság (WEC) nürburgringi tesztjét a Joest csapattal egy Porsche 956 fedélzetén. A Forma-1-ben debütáló évében, ahogy az várható volt, nem nyert, de a végén ismét meglepődött. A brazil egy leggyorsabb kört és három dobogós helyezést tudhat magáénak. Abban az évben a kilencedik helyen végzett.

Ayrton Senna, John Player Special Lotus

Senna tehetségét nem lehetett figyelmen kívül hagyni, és a következő szezonban csapatot váltott, és a Lotus John Player Special csapatához szerződött a következő két szezonban, amelyben összesen négy győzelmet, tíz dobogós helyezést és tizenötöt ér el pólusok. Mind a '85-ös, mind a '86-os szezonban negyedik helyezést ért el a bajnokságban, ezzel megerősítve magát a motorsportok első számú kategóriájában. A következő évben az 1987-es szezonban a Camel Lotus Honda csapatában fog játszani, és dobogós helyen végzett, a szezon végén pedig a harmadik helyen végzett.

Ez volt a bevezetője annak, ami lesz a harmadik, egyben legfontosabb változása a Forma-1-ben. 1988 és 1993 között Ayrton Senna a McLaren Hondához szerződött, ahhoz a csapathoz, amellyel a legtöbb sikert aratná Forma-1-es pályafutása során.. 1988-ban a McLaren újoncát nyolc győzelmet, tizenegy dobogós és 13-at aratva világbajnok lett. pólusok összesen 16 versenyből. Senna határozottan bekerült a motorsportok elitjébe azzal, hogy megnyerte első bajnoki címét, de ez csak egy édes pillanat kezdete volt a São Paulo-i férfi számára.

A két McLaren pilóta pályacsatái igazi show volt 88-ben ismét a pályán láthatták őket, de ezúttal Alain Prost lett az, aki bajnok lett, így a többi csapatnak nem maradt más választása. Az 1989-es évek a McLaren soraiban megmozdulással kezdődtek. Prost a Ferrarihoz szerződött, Ron Dennis pedig egy másik nagyot hozott csapatába, nem mást, mint Gerhard Bergert. Ily módon a britek és az olaszok kicserélték pilótáikat. A címért folytatott küzdelem ismét Sennára és Prostra összpontosult, ahol Ayrton ismét csak hét ponttal nyerte meg a győzelmet, ezzel kétszeres világbajnok lett.

Ayrton Senna, McLaren Honda

De 1991-ben Sennának nem volt ellenfele, és vasököllel nyerte meg harmadik bajnokiját hét győzelem és tizenkét dobogó elérésével. Mögötte egy Prost, aki nem tudott többet tenni, az ötödik helyen zárta a szezont Williams és Senna csapattársa, Berger mögött. A dicsőséges év után a brazil nem akart több bajnoki címet szerezni az elmúlt évek szabálytalanságai miatt.

1992-ben a két Williams végzett magasabban, de Nigel Mansell volt az első. Senna, hullámvölgyei miatt alig sikerült három győzelmet és hét dobogót aratni. A következő szezonban egy kicsit javítani készült a számain, de ez nem volt elég ahhoz, hogy megakadályozza, hogy örök riválisa, Alain Prost új bajnokságot szerezzen. Ayrton végül öt győzelmet és hét dobogós helyet szerez.

Utolsó Forma-1-es szezonjában Ayrton Senna a Renault által hajtott Williams csapathoz szerződött. Azt az évet beszennyezte a brazil halála, ahol csak hármat kapott pólusok. Az imolai pályán megrendezett harmadik pontversenyben a brazil a rajtrács első helyéről indult, de elképzelni sem tudta, mi lesz a történet vége. Ugyanott, ahol a szabadedzéseken súlyos balesetet szenvedett Rubens Barrrichello, Senna életét vesztette, amikor Williamsének egyik felfüggesztő rugója kibújt autója vázán és a nyakán is, fulladtan halt meg.

Ayrton Senna, Williams, Imola GP 1994

Nehéz pillanatok voltak Imolában, ahol a feszültséget a kés pengéjével lehetett levágni. Nemcsak Ayrton Senna halt meg azon a hétvégén, hanem Roland Ratzenberger is. Mindezek eredményeként akaratlan emberölés miatt indult per Frank Williams, Patrick Head és Adrian Newey ellen, akik mindannyian a Williams tagjai voltak. De bírálták Federico Bendenellit (a pálya képviselője), Giorgio Poggit (pályaigazgató) és Roland Bruynserarde-t, aki a versenyigazgató volt.

Végül megállapították, hogy a Williams pilótája halálának oka a Williams FW16-os kormányrudazat törése volt. Bár, amit a brazil kérésére újraforrasztottak, vállalva a felelősséget azért, ami megtörténhet. Ezért a per vádlottjait minden vád alól felmentették. Ez sok mindent átgondolt, és ez volt a kiindulópontot az együlésesek biztonságának figyelembevételével kezdeni.

"Nincsenek bálványaim. Csodálom a munkát, az elhivatottságot és a hozzáértést", ez volt a mottó, amellyel Ayrton Senna versenyzett, és egészen addig a végzetes 1. május 1994-ig folytatta, amikor életét vesztette az imolai pályán megrendezett San Marinói Nagydíjon. Két haláleset után – az egyik április 30-án, szombaton, a másik május 1-jén – ez volt a kiindulópontja annak, hogy az FIA és a FOM újragondolja a biztonságot a Forma-1-ben. 1994-től napjainkig a verseny jelentős változásokon ment keresztül. ma szinte lehetetlen, hogy egy sofőr életét veszítse az autójában, bár egyesek úgy vélik, hogy a biztonság terén még van mit javítani.

Ayrton SennaWilliams

Ma van az osztrák és a brazil halálának két évtizede, de összességében inkább a háromszoros Sao Paulo bajnokra emlékezünk. Heves harcai Alain Prosttal, a Forma-1-ben és az alacsonyabb kategóriákban elért nagyszerű karrierje méltó arra, hogy úgy emlékezzünk rá, mintha Ayrton még mindig jelen lenne a halandók világában. Azt az 1994-es versenyt egy ismeretlen Michael Schumacher nyerné meg, aki a sorsnak köszönhetően a mai napig pulzusban tartja a halált, és reméljük, hogy ez lesz a győztes.

Abban az évben a sajátját Schumacher meg akarta szerezni első címét, amivel világbajnok lett, amely ismét a sors érdekességei miatt mindössze egy ponttal nyert Damon Hill, a néhai Ayrton Senna csapattársa előtt. Kétségtelen, hogy ha ez a végzetes baleset nem történt volna meg, és a német Bennetttől és a brazil Williamstől kapott lendülettel és akarattal, hogy jól csinálják, Damon Hill engedélyével szemtanúi lehettünk volna a Prost és Senna főszereplésével készült harcoknak. , természetesen.

Lásd még: A titánok párharca: Ayrton Senna vs Alain Prost, kezdődik a show, A titánok párharca: Ayrton Senna vs Alain Prost, keserű vége

Értékelje autóját ingyen 1 perc alatt ➜

Hagyja megjegyzését

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra. Kötelező mezők vannak jelölve *

*

*

1. Az adatokért felelős: Miguel Ángel Gatón
  2. Az adatok célja: A SPAM ellenőrzése, a megjegyzések kezelése.
  3. Legitimáció: Az Ön beleegyezése
  4. Az adatok közlése: Az adatokat csak jogi kötelezettség alapján továbbítjuk harmadik felekkel.
  5. Adattárolás: Az Occentus Networks (EU) által üzemeltetett adatbázis
  6. Jogok: Bármikor korlátozhatja, helyreállíthatja és törölheti adatait.