Duel of the Titans: James Hunt vs. Niki Lauda, ​​začátek velkolepé bitvy o mistrovství světa 1976

James Hunt a Niki Lauda

Vzhledem k nedávnému uvedení filmu „Rush“, celovečerního filmu, který zachycuje náročnou bitvu, kterou museli jezdci formule 1976 James Hunt a Niki Lauda vyhrát titul v roce XNUMX, en Actualidad Motor  Rozhodli jsme se vytvořit několik článků, které pojednávají o bojích, které různí jezdci ve Formuli 1 bojovali, aby dosáhli slávy: James Hunt vs Niki Lauda, Senna–Prost, Hamilton-Alonso… Jsou to piloti, kteří měli ve své době titánské boje o získání titulu pilotů. Při této příležitosti budeme vyprávět o sezóně 1976, jedna z nejúžasnějších sezón formule XNUMX, ve které žadatel James Hunt v posledním závodě urval titul a o pouhý bod od již mistra z roku 1975 Nikki Lauda.

James Hunt

Sex. Snídaně šampionů. Opravdový chlap...

James Hunt (1943-1993). Hunt „The Shunt“ (nehoda), tak Angličanovi přezdívali kvůli mnoha nehodám, které utrpěl v předchozích kategoriích (Formule Ford, Formule XNUMX), než dosáhl formule jedna. James byl rychlý a velkolepý, ale byl také náchylný k velkolepým nehodám. Vzpurný, playboy (miloval párty) a sukničkář; dokonale ztělesňuje motto "Sex, drogy a rokenrol«. to bylo jeden z posledních špatných chlapců ve formuli XNUMX, není divu, že jedním z jeho obdivovatelů je pilot Kimi Räikkönen, který používá jméno James Hunt, když soutěží v jiných modalitách. To neznamená, že byl jedním z nejcharismatičtějších a nejsympatičtějších pilotů té doby, podle toho, co Laudakdo kupodivu byl lovec přítel. V roce 1976 velký fittipaldi (mistr světa v 72 a 74) opouští tým McLaren a anglický jezdec má možnost jezdit za britský tým.

Niki Lauda

Nikki Lauda (1949 – ). Laura byla Huntův protiklad: Rezervované, vypočítavé a metodické. Niki měl vlastnosti, které jsou dnes ve Formuli XNUMX nezbytné, a byl začátkem éry tvrdě pracujících, metodických jezdců s zdravý a příkladný životní styl... ale na trati měli oba jezdci stejný cíl: vyhrát. Niki Lauda v roce 1976 byl soupeř, kterého bylo možné porazit, s výkonným Ferrari, které jí dalo titul v roce 1975.

Vítejte na jednom z nejvíce vzrušujících, nepředvídatelných a nebezpečných šampionátů všech dob. Mistrovství 1976.

Hunt a Lauda na GP Španělska

První tři hlavní ceny nám ukazují a dominující ferrari (tým získá tři první místa) se dvěma výhrami pro obhájce titulu Niki Lauda, ​​zatímco Hunt získá druhé místo a dva odstoupení náhodně. Vše předznamenalo triumfální jízdu Laudy s jeho konkurenčním Ferrari... Ale přijíždí GP Španělska. Tam Hunt získává vítězství a Lauda končí druhý. Tento GP byl velmi kontroverzní protože techničtí komisaři diskvalifikovali Hunta zjištění, že Zadní křídlo McLarenu č. 11 bylo o 1,8 cm širší, než bylo povoleno. Konečně Tato nesrovnalost měla za následek ekonomickou sankci pro tým a vrátili vítězství na lov.

Incident britské GP

Následující GP pokračovaly v linii začátku sezóny se dvěma vítězstvími a třetím místem pro Laudu a pátým místem pro Hunta a dvěma odstoupeními kvůli mechanickým problémům. Ale karty se obrátily a v Francouzský GP Hunt byl jasným vítězem zatímco Lauda odešel kvůli problémům s motorem. přichází GP UK a znovu "kancelářský obchod" Při této příležitosti po startu první a druhý dvě Ferrari, dotknou se a způsobí nehodu, do které je zapojen Hunt. James lehce koliduje s Regazzoniho Ferrari a když se mu snaží vyhnout, narazí na výmol na trati, který způsobuje problémy s odpružením, takže zajíždí přímo do boxů. Zatímco mechanici opravují vaše auto, komisaři vydají červenou vlajku a sejdou se, aby rozhodli, zda pustí Hunta do závodu, protože nedokončil kolo před zastavením závodu. to je když nadšená veřejnost místního pilota podporuje a začne křičet: Chceme lov!, Chceme lov! Komisaři se na nátlak asistentů rozhodnou udělat nový start pro všechny jezdce, včetně Hunta. James si nenechá ujít příležitost a vyhrává Velkou cenu Spojeného království s Laudou na druhém místě.

Laudova nehoda na Nurbürgringu

Nyní byla řada na GP Německa kdo narazil Nürburgring, nejnebezpečnější okruh té doby. V roce 1976 trať již nevyhovovala novým bezpečnostním předpisům a jezdci si stěžovali, protože rychlost vozů formule XNUMX byla již mnohem vyšší než podmínky okruhu, úřady však jezdce ignorovaly a test byl proveden. Jak už mnozí z vás budou vědět, s fatálními následky, už od pilota Niki Lauda, utrpěl téměř smrtelnou nehodu. Jedním z největších problémů na Nürburgringu byl meteorologieJak uprostřed okruhu by mohlo pršet a druhá polovina být suchá. Při té příležitosti k takové situaci došlo a Niki bojující o vítězství vjel do boxů, aby vyměnil mokré pneumatiky za slicky. Trať však byla stále mokrá a v zatáčce Lauda ztratil kontrolu nad svým Ferrari, které prudce narazilo do svodidel, auto začalo hořet způsobil obrovskou ohnivou kouli a byl také zasažen jiným autem. Laudu z plamenů zachránilo až do příjezdu lékařské pomoci několik diváků, pilotů a policisty. tento incident spěchal z Nürburgringu Formule 1985 až do její rekonstrukce v roce XNUMX. Zatímco byl Lauda na cestě do nemocnice, GP pokračoval a Hunt opět vyhrál.

Niki Lauda

Mezitím přišla z nemocnice špatná zpráva. Lauda měl těžké popáleniny první stupeň v ruce a hlavu, Plus několik zlomených kostí a plíce otrávené toxickými plyny. Jeho situace byla tak vážná, že ho v nemocnici přišel kněz extrémně pomazat. Show však musí pokračovat.  Ve světovém šampionátu byl Lauda první s 58 body a Hunt druhý se 44; Lauda měl polštář 14 bodů, ale jeho budoucnost byla opravdu nejistá. V následujících dvou velkých cenách získává Hunt čtvrté a první místo, které ho zaostávají pouze o dva body za svým rivalem; Lov 56 – Lauda 58. Šampionát se otočil s Laudovou nehodou na Nurbürgringu a Hunt si nenechal ujít příležitost stát se pevným rivalem Laudy o dobytí světového titulu.

Zítra zveřejníme výsledek tohoto skutečného Souboje titánů.

Více informací - Poslední bitva Jamese Hunta a Nikiho Laudy o titul mistra světa v roce 1976 , Duel of the Titans: Ayrton Senna vs Alain Prost, show začíná...